Zmarł profesor Witold Wołodkiewicz

wpis w: Ogłoszenia | 0

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 13.02.2021 zmarł prof. dr hab. Witold Wołodkiewicz, wieloletni członek KNoKA, Przewodniczący Komitetu w latach 1996-2002. Poniżej znajdą Państwo nekrolog przesłany przez Pana prof. Zabłockiego.

Witold Wołodkiewicz (1929-2021)

W sobotę wieczorem 13 lutego zmarł Profesor dr hab. Witold Wołodkiewicz, prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, znawca kultury antycznej, adwokat.

Witold Wołodkiewicz urodził się 23 października 1929 r. w Warszawie.  Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1951). Był uczniem Edwarda Gintowta i Eduardo Volterry. Od ponad 50 lat był pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji UW oraz (od 1998) Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną, od 1969 – profesorem. Był także rektorem Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie, Przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk.

Prowadził wykłady w Uniwersytetach zagranicznych, głównie we Włoszech i we Francji (Università di Camerino, professore a contratto – r. akad. 1982–1983; Paris I – Panthéon-Sorbonne, Professeur invité – 1987 r.; IV-e Séction École Pratique des Hautes Études – Sorbonne – r. akad. 1991–1992 jako directeur d’etudes invité étranger; cykle wkładów w Università di Napoli I Facoltà di Giurisprudenza w latach 1989, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003; Università di Sassari 2000, professore a contratto; Università di Roma II 2005.

Zorganizował w Warszawie Międzynarodową Szkołę Prawa Rzymskiego. Wykładowcami w niej byli, oprócz profesorów polskich, najznakomitsi profesorowie włoscy z Neapolu, Rzymu, Katanii, Padwy, a także z najważniejszych ośrodków naukowych w Niemczech, a słuchaczami młodzi badacze, pochodzący początkowo z kręgu państw kultury europejskiej, z czasem również z krajów kulturowo bardziej odległych, takich jak Chiny.

Brał udział w licznych międzynarodowych, kongresach i kolokwiach. Był członkiem: Towarzystwa Naukowego Warszawskiego; przewodniczącym rad naukowych, m.in.: IBI UW (przewodniczył Radzie naukowej OBTA do roku 2005); Instytutu Historii Prawa UW; Instytutu Nauk Prawnych PAN; Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury (Przewodniczący).

Był członkiem różnych międzynarodowych stowarzyszeń naukowych, m.in.: Société d´Histoire du Droit; Société Française du XVIII-e siècle; członkiem consiglio scientifico Centro Internazionale di studi romanistici „Copanello”. Był członkiem rad naukowych czasopism: „Index” International Survey of Roman Law; „Iura” Rivista internazionale di diritto romano e Antico; kolegium redakcyjnego Pisma Adwokatury Polskiej „Palestra” i członkiem rady programowej „Zeszytów Prawniczych”

Profesor Witold Wołodkiewicz był niestrudzonym badaczem instytucji prawa rzymskiego i europejskiej kultury prawnej, zwłaszcza czasów oświecenia i epoki napoleońskiej. Owocem tych badań były liczne publikacje naukowe, a zwieńczeniem – kierowanie zespołem, który doprowadził do „uwiecznienia” najważniejszych paremii w sposób materialny, dzięki umieszczeniu ich na kolumnach otaczających gmach Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Jego mini-eseje przez całe lata drukowane w “Palestrze”, zostały wydane w formie zbiorów “Czy prawo rzymskie przestało istnieć” i „Europa i prawo rzymskie. Szkice z historii europejskiej kultury prawnej”.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.

Requiem aeternam dona ei Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace.