„Nie traćmy wątku – opowieści o tkactwie i tkaninie” – tak brzmi hasło i motto określające charakter kolejnej trzeciej już edycji Festiwalu Archeologicznego „Artefakty” organizowanego przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.
Na to wyjątkowe i ważne dla starożytników przedsięwzięcie (Stowarzyszenie Historyków Starożytności objęło patronat naukowy nad edycją „Artefaktów” w roku 2018 i uczyniło to także w odniesieniu do aktualnej odsłony Festiwalu) składa się rozłożony w czasie od 2 do 30 sierpnia 2020 roku cykl wielu naukowych, kulturalnych i artystycznych wydarzeń (w sumie 54-ech!), popularyzujących archeologię i świat antyczny (tym razem via tkanie i tkactwo, jedno z najstarszych rzemiosł, które odcisnęło specyficzne piętno na obrzędowości, obyczajowości, folklorze i innych aspektach odległych kultur).
Formuła tegorocznych „Artefaktów” zdeterminowała nie tylko „długie trwanie” Festiwalu, ale i częściowe jego przeniesienie do świata wirtualnego. Niektóre pokazy, spektakle, warsztaty rekonstruktorskie, spotkania, lekcje festiwalowe, koncerty, wystawy odbywały się w sposób tradycyjny, natomiast część naukowa, z udziałem członków SHS, została zaprezentowana głównie w formie podcastów. Raczej popularnych niż stricte akademickich, „antycznych” wykładów („O „wyzwoleniu” poprzez krosna”, “Tkaniny – Rzym a Europa północna”, „O świecie tkanin w powieści Quo vadis? “) można wysłuchać na stronie: https://soundcloud.com/user-309334096
Dodaj komentarz